Swędząca skóra głowy. Przyczyny podrażnienia i sposoby pielęgnacji

Twoja skóra głowy swędzi, piecze i jest stale podrażniona? Przyczyn może być wiele m.in. łupież. Czasami jest to symptom choroby, a czasami wynik naszego zaniedbania. Czas przyjrzeć się temu, jak dbać o swędzącą skórę głowy, żeby przynieść sobie ulgę.

Choć może ci się wydawać, że dotyczy to tylko ciebie, to prawda jest taka, że swędząca skóra głowy to bardzo powszechny problem. Podaje się, że nawet co 5 osoba może mieć problem ze swędzącą i podrażnioną skórą głowy. Jeśli dolegliwość ta pojawia się czasami, nie ma większego problemu. Gorzej, gdy skóra głowy swędzi bezustannie, a my załamujemy bezsilnie ręce, nie wiedząc, co mamy zrobić. Jeśli to również twój problem, oto poradnik dla ciebie.

Swędzenie skóry głowy

To nieprzyjemne uczucie występuje na skutek podrażnienia czynnikami zewnętrznymi zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze głowy. W efekcie swędzi, piecze i pali niemal żywym ogniem. W tym stanie jedyne, na co mamy ochotę, to drapać się po głowie (i to dosłownie!).

To jednak nie rozwiązuje problemu. Im bardziej się drapiemy, tym problem się zaognia i skóra głowy swędzi jeszcze bardziej. Dlatego warto poznać przyczyny i dowiedzieć się, dlaczego skóra głowy swędzi – łatwiej będzie wówczas sięgnąć po odpowiednie środki zaradcze.

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Przyczyny swędzenia skóry głowy mogą być naprawdę różne. Wyróżnia się kilkadziesiąt różnych czynników, przez które skóra może być podrażniona. Te najważniejsze i najczęstsze to:

  • choroby skóry głowy (głównie łupież, łuszczyca),
  • za rzadkie mycie włosów przetłuszczających się,
  • za częstsze mycie tych normalnych (skóra się przesusza),
  • wszawica, inne choroby pasożytnicze i grzybica skóry głowy,
  • AZS lub zapalenie mieszków włosowych,
  • niedoczynność tarczycy i inne choroby ogólnoustrojowe,
  • ekspozycja na dym np. papierosowy lub toksyny,
  • uczulenie na składniki kosmetyków do włosów,
  • zaburzenia hormonalne, stres, osłabienie organizmu.

Swędzenie skóry głowy zimą

U niektórych osób problem ze swędzącą skórą głowy może wzmagać się w okresie zimowym. To nic dziwnego – zimą skóra głowy jest bardziej sucha, bo temperatury są niższe, powietrze na zewnątrz wilgotne, a w pomieszczeniach wyjątkowo suche. Zimą osłabia się też ogólna odporność organizmu, więc podrażnienia mogą pojawiać się częściej. Swędzenie może pojawiać się też, bo nosimy czapki, szaliki i kaptury, które utrudniają skórze oddychanie i mogą ją dodatkowo podrażniać. Problem się wówczas nasila.

Co zrobić, gdy swędzi głowa?

Z problemem swędzącej skóry głowy najlepiej wybrać się do lekarza. Tylko wizyta u dermatologa jest drogą do szybkiego rozpoznania przyczyn i jeszcze szybszego pozbycia się tej kłopotliwej sytuacji. Dermatolog dobierze odpowiednie produkty do pielęgnacji i podpowie, jak najlepiej dbać o swędzącą skórę głowy.

Zanim wybierzemy się do lekarza, możemy oczywiście sięgnąć po tymczasowe środki zaradcze, czyli domowe sposoby na zmniejszenie swędzenia skóry głowy. Oto najpopularniejsze z nich.

  1. Wcierka aloesowo-miodowa – kosmetyki do włosów DIY na bazie humektantów to świetny sposób na zmniejszenie suchości skóry głowy, a więc zminimalizowania podrażnienia. Doskonale sprawdza się tutaj mieszanka żelu aloesowego z odrobiną naturalnego miodu. Do mikstury można dodać jeszcze ulubiony olej i taką mieszankę wcierać w skórę głowy po umyciu. Spłukiwać po 20-30 minutach.
  2. Olejowanie skóry głowy – jak zwykle pomocne w pielęgnacji są naturalne olejki, które można stosować także bezpośrednio na skórę głowy. Najlepszy do tego jest olej rycynowy, ale w połączeniu z lżejszym i delikatniejszym olejkiem np. migdałowym, jojoba lub arganowym. Oleje nie tylko łagodzą podrażnienia i ograniczają przesuszanie skóry, ale mogą też działać antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i minimalizować przyczyny swędzenia.
  3. Ziołowe maści i kremy – zminimalizować swędzenie skóry głowy może też miejscowe zastosowanie maści lub kremów na bazie ziół, czasem z dodatkiem sterydów. Najczęściej spotykane w takich maściach składniki to: mocznik, salicylany, dziegieć i witamina A. Pomagają zmniejszać podrażnienia skóry głowy, nawilżać ją i wspierać naturalny proces regeneracji.