Olejowanie włosów od A do Z

Chcesz mieć piękne włosy? Zaufaj mocy naturalnych olejków

Zdrowie włosów przekłada się bezpośrednio na ich wygląd. Im bardziej osłabiona jest ich kondycja, tym bardziej widać to po nich. Chcąc cieszyć się gęstymi, długimi i lśniącymi włosami, musimy o nie odpowiednio zadbać. Wbrew pozorom pielęgnacja włosów to niezbyt łatwe zadanie.

Do każdego typu włosów potrzebujemy innej, dopasowanej pielęgnacji. Sposób, który w ostatnich latach zyskuje największe zaufanie kobiet, to olejowanie włosów. Czy jest skuteczne? Jak działa? Czym jest? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

CO TO JEST OLEJOWANIE?

Olejowanie włosów to popularna metoda pielęgnacji, którą zaczerpnęliśmy z azjatyckich rytuałów pielęgnacyjnych. Polega na poprawie zdrowia i wyglądu włosów poprzez nakładanie na nie lub wcieranie w skórę głowy naturalnych olejków roślinnych.

Niezwykłe działanie olejowania włosów od wieków znają i wykorzystują kobiety m.in. z Indii i Arabii Saudyjskiej. Spójrz tylko na długie, lśniące, gęste i mocne włosy tych kobiet. To w dużej mierze zasługa skrupulatnej pielęgnacji i ochrony za sprawą olejków do włosów. Tradycyjne i naturalne sposoby wracają do łask. Warto wiedzieć o nich więcej.

Czy olejowanie jest tylko dla suchych włosów?

Skoro olejki do włosów nawilżają, odżywiają i regenerują to pewnie znaczy, że są tylko dla zniszczonych włosów. Wcale nie! Olejowanie włosów to bardzo uniwersalna metoda, którą można stosować przy każdym typie włosów (od całkiem zdrowych po te maksymalnie zniszczone). Efekty zabiegu zależą wyłącznie od doboru oleju.

Różne oleje do włosów działają w odmienny sposób!

Termoochronę i regenerację zapewni włosom olej arganowy. Ten z sosny syberyjskiej (olej cedrowy) będzie regulował poziom wydzielania się sebum w skórze głowy, a więc zapobiegnie np. łupieżowi. Olej rycynowy jest idealnym olejkiem na porost włosów, który świetnie nabłyszcza. Naturalnym filtrem UV dla włosów każdego typu jest np. olej marula lub ten tłoczony z passiflory, który ekspresowo wnika do wnętrza włosów i skóry. Dla ochrony przed utratą wilgoci np. w klimacie okołorównikowym, poleca się olej kokosowy.

Jaki olej do włosów będzie odpowiedni?

Ile rodzajów olejków, tyle możliwości.

  1. Oleje wnikające, które zawierają przewagą kwasów tłuszczowych nasyconych (stearynowy, palmitynowy, laurynowy, behenowy, mirystynowy) nadają się do ochrony i utrzymywania zdrowia włosów w dobrej kondycji tzw. niskoporowatych.
  2. Oleje półwnikające to te, które mają przewagą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (omega-7 i omega-9) i sprawdzają się w pielęgnacji nastawionej na poprawę kondycji włosów problematycznych i osłabionych tzw. średnioporowatych.
  3. Oleje niewnikające charakteryzuje natomiast przewaga kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (omega-3 i omega-6), które są remedium na problemy włosów mocno zniszczonych, nadwyrężonych i przesuszonych tzw. wysokoporowatych.

Czy olejowanie włosów jest trudne?

Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że nie ma łatwiejszego sposobu pielęgnacji. Olejowanie włosów nie wymaga specjalnych umiejętności. Nie musimy się też trzymać sztywnego scenariusza, bo nawet nałożenie zbyt dużej ilości olejku spowoduje co najwyżej to, że będziemy musieli myć włosy dwukrotnie. Nie ma tutaj też żadnego ryzyka, jak w przypadku odżywki do włosów, która podrażnia, jeśli dostanie się do oczu. Skoro naturalne olejki do włosów można stosować nawet w trakcie ciąży i karmienia piersią, a nawet u dzieci, to musi być bezpieczne i łatwe.

Jakie są metody olejowania włosów?

Najczęściej do pielęgnacji włosów wykorzystuje się dwie metody, które dają porównywalne efekty i są zdecydowanie najchętniej wybierane.

  • Olejowanie na sucho – polega na nakładaniu olejków do włosów na suche włosy przed ich myciem (aby zadziałać dogłębnie) lub po myciu (aby zapewnić ochronę i blask).
  • Olejowanie na mokro – różni się tylko tym, że olejek nakładamy na wilgotne włosy przed ich myciem (dla intensywnej regeneracji) lub przed stylizacją (dla ułatwienia układania).

Istnieją jeszcze dwie alternatywne metody olejowania, które wymagają nieco większego przygotowania. W ich przypadku nie wystarczy wziąć olej i nałożyć go na włosy. To zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb.

  • Olejowanie w misce – do uprzednio przygotowanej miski z ciepłą wodą dodajemy po kilka kropli ulubionych olejków, a następnie moczymy włosy w tak przygotowanej mieszance; olejowanie w misce pozwala olejkom idealnie pokryć każdy milimetr włosów, a woda ułatwia absorpcję cennych składników do wnętrza włosa.
  • Olejowanie na mgiełkę – po łyżce ulubionych olejków dodajemy wlewamy do buteleczki z atomizerem, w której znajduje się przygotowana wcześniej czysta woda/hydrolat; taką mgiełką w formie olejku włosy możemy spryskiwać przed myciem, przed stylizacją, a nawet w trakcie dnia np. aby dodać włosom blasku lub ułatwić ich rozczesywanie.