Farbujesz włosy? Czy wiesz, że w związku z tym potrzebna im jest specjalna pielęgnacja? Sprawdź, jak należy dbać o włosy osłabione regularną koloryzacją. Oto TOP 5 zasad pielęgnacji, dzięki którym będą piękne, gładkie i zdrowe!
Pewnego dnia decydujesz się na koloryzację. Farbujesz włosy. Wyglądają cudownie, są gładkie, sypkie i nasycone kolorem. Światło odbija się od ich powierzchni, tworząc cudowne refleksy. Ale mija tydzień i zauważasz, że… tracą kolor i blask, stają się szorstkie i słabe. Z dużym prawdopodobieństwem to wina pielęgnacji niedopasowanej do potrzeb włosów farbowanych. Jak dbać o nie prawidłowo?
Pielęgnacja włosów farbowanych – zasady
1. Regularnie nawilżaj włosy (ale również od środka).
Nie da się mieć pięknych i suchych włosów. One potrzebują nawilżenia tak samo, jak potrzebuje go nasza skóra. Jak to zrobić najlepiej? Sposobów na nawilżenie włosów jest wiele – stosowanie odżywek nawilżających, masek humektantowych, domowej roboty mikstur na bazie awokado, miodu, aloesu. Ważne, żeby pamiętać o tym, że nie da się nawilżyć włosów samą wodą. Potrzebna jest substancja, która tę wodę dostarczy w głąb włosów i druga, którą ją tam zatrzyma – humektant i emolient. Oczywiście nawilżanie włosów nie powinno ograniczać się tylko do stosowania kosmetyków, ale też do dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu od środka. Wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie to podstawa nie tylko zdrowia, ale też pięknej skóry i mocnych włosów, niezależnie od tego, jak często farbowanych.
2. Stosuj olejki do włosów (dla ochrony i rewitalizacji).
Jeśli o emolienty chodzi, włosy farbowane z pewnością polubią się z olejkami. Warto stosować je więc regularnie np. co każde mycie włosów. Olejować można na sucho, czyli przed mycie włosów lub na mokro, po ich myciu. W zależności od tego, jaki olejek wybierzemy i jak dużo go użyjemy, może pojawić się konieczność zmycia go z włosów, co najlepiej zrobić za pomocą… odżywki! Najlepsze do włosów farbowanych są olejki nierafinowany, tłoczone na zimno, naturalne. Można je stosować pojedynczo lub dowolnie mieszać, a także wzbogacać nimi działanie innych kosmetyków, które stosujemy: odżywek, masek, mgiełek. Najpopularniejsze oleje do pielęgnacji włosów to: olej arganowy, olej migdałowy, olej z awokado, olej jojoba i oczywiście olej rycynowy, czyli król w przyspieszaniu wzrostu włosów.
3. Chroń włosy przed słońcem (odpowiednimi kosmetykami).
Farbowane włosy wymagają pielęgnacji, dzięki której dłużej zachowają swój piękny kolor i blask. A wiadomo, że czynnikiem, który ma najbardziej niekorzystne działanie na włosy, który matowi je i przesusza, jest słońce. Kolejny punkt pielęgnacji stanowi więc ochrona przeciwsłoneczna. Warto ją stosować nie tylko latem, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze, ale także w miesiącach jesiennych, zimą i wczesną wiosną. Ochronę UV mogą zapewnić specjalne mgiełki do włosów lub niektóre środki do ich stylizacji, ale dobrze w tej roli sprawdzają się też naturalne olejki np. olej arganowy, jeden z najlepiej chroniących włosy olejków.
4. Wzmacniaj włosy maskami (najlepiej odbudowującymi).
To, czego w pielęgnacji włosów farbowanych musi być dużo, to również regeneracja. Regularne farbowanie niestety ma swoją ciemną stronę, a jest nią systematyczne, powolne niszczenie włosów – osłabiają się ich wewnętrzne struktury, przez co zaczynają się łamać, rozdwajać i kruszyć. Uratować może je tylko regeneracja, a do tego potrzebne są odpowiednie składniki: proteiny. Królową wśród protein jest keratyna, z której są zbudowane nasze włosy, dlatego rozwiązanie polecane w pielęgnacji włosów farbowanych to stosowanie regenerujących masek z keratyną. Taki produkt nie tylko odbuduje to, co zniszczyliśmy koloryzacją, ale też wzmocni włosy i zapobiegnie ich osłabieniu podczas kolejnych zabiegów i stylizacji.
5. Rób przerwy od koloryzacji (daj włosom odpocząć).
Na koniec warto pamiętać, że najłatwiej ograniczyć zniszczenie włosów farbowanych, ograniczając ich koloryzację. Im rzadziej będziemy je stosować, tym mniejszy problem będzie z przywróceniem im zdrowia i zadbaniem o ich wygląd. Jeśli coś sprawia, że nasze włosy są zniszczone, dajmy im od tego odpocząć. Może to dobry czas na powrót do naturalnego koloru włosów?