Wiele osób zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów. Każdego dnia gubimy mniej więcej 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Jednak gdy gubimy ich więcej, trzeba dowiedzieć się, jaka jest tego przyczyna. Jakie są przyczyny wypadania włosów i co robić, żeby temu zapobiec?
Choroby tarczycy
Nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy wpływają na kondycję naszych włosów. Przez nadczynność pojawia się łysienie plackowate albo uogólnione, a przez niedoczynność włosy są suche, cienkie i rzadkie. Wygląd włosów poprawi wyłącznie leczenie farmakologiczne.
Włosy uszkadzają także: choroba Basedowa i choroba Gravesa, ponieważ tarczyca wytwarza wtedy immunoglobulinę, która przyspiesza proces starzenia się włosów.
Zaburzenia hormonalne
Nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Menopauza, poród czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wzmaga łysienie. Często wypadanie włosów dotyka również mężczyzn po 40. roku życia. Wypadanie włosów może świadczyć też o chorobach jajników lub nadnerczy.
Nieodpowiednia dieta
Wszyscy wiemy, jak ważna dla naszego prawidłowego funkcjonowania jest dieta. Często zdarza się, że spożywamy za mało białka, żelaza, cynku czy aminokwasów. Groźne dla zdrowia, a nawet życia, są intensywne kuracje odchudzające, diety bezmięsne i niskobiałkowe, niezastąpione odpowiednimi, zróżnicowanymi składnikami.
Nie wolno stosować diet odchudzających bez konsultacji z lekarzem, bo możemy sobie wyłącznie zaszkodzić. Jedz dużo warzyw, ćwicz, ogranicz słodycze, a zbędne kilogramy “zrzucą się” same.
Stres
Nadmierny, przewlekły stres wzmaga wypadanie włosów. Łysienie psychogenne nie pojawia się wyłącznie na skórze głowy. Jakość włosów pogarsza się także przy nerwicy i depresji. Jeżeli nie chcesz, żeby Twoje włosy wypadały, przede wszystkim zadbaj o swój stan psychiczny.
Nieodpowiednia pielęgnacja
Wysoka temperatura niszczy podstawowy budulec włosa, czyli białko. Włosy stają się rozdwojone, przesuszone i zaczynają wypadać. Dobierz szampon, odżywki i maski, które ochronią Twoje włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.
Sposoby na wypadanie włosów
Masaż
Intensywnie masuj skórę głowy. Możesz robić to ręcznie lub za pomocą derma rollerów, które stymulują włosy do wzrostu, a także pobudzają krążenie krwi.
Witaminy
Możesz dostarczyć je do organizmu za pomocą suplementów lub pożywienia. Witaminy ograniczają wypadanie włosów, warto więc nie zapominać o ich stosowaniu. Witamina E usprawnia pracę naczyń krwionośnych, witamina B5 przyspiesza wzrost włosów, przez niedobór biotyny włosy wypadają, a retinol odpowiada za właściwą strukturę białka. Te składniki są niezbędne, jeżeli marzysz o dobrej kondycji włosów.
Pielęgnacja
Nie dobieraj środków, które nie są przeznaczone do typu i rodzaju porowatości Twoich włosów, ponieważ to wyłącznie je zniszczy i przyniesie odwrotne efekty do zamierzonych. Dobór odpowiedniej pielęgnacji jest wyjątkowo ważny.
Nie używaj prostownicy, suszarki, lokówki, ponieważ jest to nadmierna ingerencja w strukturę włosa. Gorący nawiew wyjątkowo mocno je niszczy, co sprzyja ich wypadaniu.
Farbowanie czy trwała ondulacja nie wpłyną korzystnie na Twoje włosy. Pamiętaj, że po każdym zabiegu należy je odpowiednio wzmocnić.
Nie wiąż włosów zbyt mocno. Upinaj je w luźny kucyk, kok czy warkocz, aby ich nie uszkodzić. Mocne upięcia, które za bardzo ciągną włosy, wzmagają ich wypadanie.
Zioła
Pij napoje z pokrzywy czy czarnej rzepy, które zawierają mnóstwo witamin niezbędnych dla naszego organizmu. Wiele składników w nich zawartych poprawia ukrwienie skóry.
W niektórych przypadkach można samemu zapobiec wypadaniu włosów, w niektórych potrzebne jest odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jednak pozbycie się tego uciążliwego problemu jest możliwe.